Sklejka, Płyta stolarska

  • Sklejka

   
   

 • Płyta stolarska

   
   

  • Płyta stolarska
   Płyty stolarskie zaliczane są obok sklejki do najstarszych półfabrykatów stosowanych w przemyśle meblarskim. Płyty te posiadają podobną budowę do sklejek. Składają się one z warstwy środkowej oraz warstw zewnętrznych zwanych odłogami (fornirami). W przeciwieństwie do sklejki płyta stolarska charakteryzuje się mniejszym ciężarem. Produkcja tego typu płyt ma głównie na celu wyrównanie naprężeń powstających pod wpływem pęcznienia i kurczenia się drewna, a dzięki temu otrzymanie materiału o mniejszej podatności na odkształcania.

   W zależności od wykorzystanego materiału płyta stolarskie dzielą się na iglaste (sosnowe, świerkowe) i liściaste (olchowe, topolowe, bukowe, brzozowe) oraz suche i wodoodporne.
   Zewnętrzne warstwy w płytach stolarskich pełnych stanowią forniry o grubości 1,5 mm z drewna liściastego, natomiast wewnętrzna warstwa jest złożona ze sklejonych listew ułożonych obok siebie.
   Płyty te są stosowania powszechnie w budownictwie jako pomocniczy materiał konstrukcyjny oraz wypełniający, a także w przemyślę meblarskim, do wyposażenia wnętrz, natomiast w przemyśle opakowań do budowy skrzyń transportowych i itp.
    
   Dostępne grubości płyt stolarskich


 • Sklejka elastyczna

   PARTNERZY

ul. Posag 7 Panien 10, 02-495 Warszawa, tel.: 22 478 26 91, email: ursus@mazi.pl     Mazi © 2009

Design infotex